Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Змінами до ЦПК України, які набули чинності 8 лютого 2020 року, спори про стягнення аліментів, а також додаткових витрат на дитину віднесені до категорії малозначних. Відповідно, коли в позові не заявлено інших вимог (наприклад про визначення місця проживання дитини тощо), така справа може бути розглянута в спрощеному провадженні без повідомлення та виклику сторін. Тому, враховуючи, що такі позовні вимоги, які потребують доказування існування саме особливих обставин, складні в доказуванні, потрібно ретельного збирати доказову базу та готувати процесуальні документи до суду з огляду на те, що можливість надати усні пояснення є не в кожному судовому процесі.
У постанові верховного Суду від 8 грудня 2021 року у справі № 607/12170/20 робить висновок про хворобу дитини як особливу обставину, що потребує додаткових витрат. У цій справі дитині було рекомендовано спеціальний режим харчування. Суд вказав, що садочки комунальної власності не можуть забезпечити необхідного харчування, тому витрати на відвідування дитиною приватного дитячого садочка є додатковими витратами й не належать до основних, які батьки несуть на утримання дитини за рахунок аліментів.
У постанові від 4 грудня 2019 року у справі № 320/383/19 КЦС ВС зробив висновок, що додаткові витрати, зумовлені особливими обставинами, можуть бути присуджені судом у вигляді конкретної суми, що підлягає одноразовій сплаті, або у вигляді щомісячних чи інших періодичних платежів, здійснюваних протягом певного строку чи постійно.
Також Верховний Суд вказав, що витрати на навчання дитини з метою здобуття професійної освіти за кордоном, за наявності можливості проходження навчання в державних закладах освіти, не відносять до особливих обставин, які передбачають можливість стягнення додаткових витрат з батьків на утримання дитини (постанова КЦС ВС від 26 серпня 2020 року у справі № 336/1488/19).
У постанові від 1 квітня 2019 року у справі № 545/819/18 КЦС ВС визнав, що витрати, понесені позивачем на навчання сина в коледжі, та витрати на придбання спортивного інвентарю належать до додаткових витрат, необхідних для розвитку дитини. Ольга Ступак зазначила, що в цій справі суд урахував певні спортивні досягнення дитини. Тому для доведення необхідності таких витрат на дитину суду можуть бути надані докази її здібностей та досягнень.
А в постанові від 31 січня 2020 року у справі № 484/2230/17 КЦС ВС вказав, що Придбання шкільного одягу, взуття та шкільного приладдя не належить до додаткових витрат, зумовлених особливими обставинами. Ці витрати поглинаються аліментними виплатами того з батьків, хто не проживає з дитиною.
Також суд зробив висновки, що наявність переплати за аліментами може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення додаткових витрат на дитину (постанова КЦС ВС від 12 січня 2022 року у справі № 545/3115/19).
Разом із тим в деяких школах навчання відбувається за електронними підручниками. Тож дитина не може навчатися, не маючи комп’ютера. В такій ситуації для обґрунтування позову про стягнення додаткових витрат на дитину для придбання чи обслуговування відповідного пристрою можна, наприклад, надати довідку зі школи про те, що навчання відбувається за електронними підручниками. Але в кожній конкретній справі має бути обґрунтування конкретних обставин, які позивач вважає особливими й такими, що потребують додаткових витрат на дитину.
В іншій справі КЦС ВС погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій про те, щоб стягнути додаткові витрати на навчання у приватному навчальному закладі дитини, та вказали, що обрання навчального закладу здійснювалося обома батьками (постанова КЦС ВС від 8 травня 2023 року у справі № 756/9882/19). В цьому випадку йдеться не лише про усну згоду відповідача на навчання дитини в приватному закладі, а й підписання ним із закладом певних документів.
Не всі бажання того з батьків, із ким проживає дитина, можна вважати додатковими витратами на дитину. До таких витрат, очевидно, не належить оплата послуг няні, приватного водія, який возить дітей до школи, тощо. Водночас не має значення, чи такі послуги отримувала сім’я, коли батьки жили разом.
Не може вважатися розвитком особливих здібностей дитини та, відповідно, бути особливими обставинами в розумінні ст. 185 СК України підготовка дитини до зовнішнього незалежного оцінювання, заняття з репетитором для підготовки до вступу до ЗВО, придбання посібників (постанова КЦС ВС від 29 квітня 2022 року у справі № 761/27222/20).
Зверніть увагу, що у відповідній категорії справ: